Vazba V2 vs. V8 / 25.4.2019

Samotná vizualizace a zvolený koncept knihy bývá mnohdy náročnější než vytvoření její obsahové stránky (aspoň pro nás nerozhodné).  Jelikož má zvolená vazba velký podíl na samotné ceně, je potřeba ji vzhledem k mnoha parametrům zvážit. Jaké jsou výhody a nevýhody lepené vazby V2 „paperback“ a odolné V8 v pevných deskách? A co třeba méně známá vazba V4? Všechny tyto typy pro vás můžeme vyhotovit i u nás v tiskárně.

V2

Tato vazba je charakteristická slepenými listy do bloků ve hřbetu, které jsou zavěšeny v laminované obálce (lesklé nebo matné variantě) v měkkých deskách. Obálka je nejčastěji zastoupena v gramáži 200 – 250 g/m2. Vazbu lze využít na malé i velké formáty.

Pokud plánujete vydat ,,jen'' pár kousků a váš rozpočet je omezený, je lepená vazba tou správnou volbou. Vazbu však určitě zvažte i ve velkých nákladech. Její výroba je celkem rychlá, pojme mnoho stránek a pohodlně se Vám vleze do cestovní tašky, aniž by vám přetěžovala záda. Díky těmto vlastnostem se ,,paperback'' dostává do popředí. Všestranně se využívá k vazbě knih, menších publikací, ročenek, výročních zpráv, učebnic či školních skript. Nevýhodou je však její nižší životnost. Při častém používání se mohou listy ze hřebu povolit a obálka opotřebovat. Odolnost lze však v určité míře ovlivnit technologií výroby či zvoleným papírem knižního bloku.

Připadá vám ,,védvojka'' příliš tuctová? Co takhle ji okořenit tiskem předsádky nebo parciálním lakem? U nás v Reprotisku není problém ani vytvoření varianty klop, kterou lze například využít k informacím o autorovi.

V8

Vazbu V8 lze jednoduše rozpoznat kvůli pevným deskám – lepenkový materiál potažený zalaminovaným papírem. Knižní blok je v tomto případě sešit nití. Výhodou je možnost vytvoření látkové stužky, která v knize slouží jako záložka.

Jestliže očekáváte větší náročnost na vazbu a častější používání publikace, jeví se tento typ vazby jako nejvhodnější. Knihy V8 jsou velmi odolné, ale kvůli tuhým deskám ne vždy úplně praktické. Nikdo si nechce brát objemnou bichly na nedělní výlet, no ne? V mnoha případech je však tento typ nenahraditelný a do dnešní doby velice žádaný. Kvůli vyšší finanční náročnosti rozjezdu výroby vám můžeme ,,véosmičku'' doporučit spíše ve vyšších nákladech. Počítejte také s delší dobou výroby (pokud zrovna nepanuje polygrafická okurková sezóna) a vyšším nadnákladem, který je spotřebován při samotné přípravě technologií pro vámi požadované parametry vazby.

Pro zvýšení originality můžete využít parciálního lakování, reliéfní ražba, termoražba, tisku předsádky nebo vytvoření designového přebalu.

A co kompromis V4?

Nemůžete se rozhodnout? Plně chápeme. Co takhle odlehčenou verzi V8 sešitou v měkkých deskách, která spojuje vlastnosti V2 a V8? Tato ,,2 v 1'' vazba zaručuje vyšší odolnost kvůli šitému bloku nití a slibuje tedy možnost větší mechanické zátěže publikace, aniž by stránky z bloku vypadávaly. Navíc je stále mnohem méně náročná na výrobní náklady a oproti V8 lehká. Určitě je správnou volbou pro rozsáhlé mnohostránkové publikace, které si žádají značnou životnost (odborná periodika, atlasy, encyklopedie).

<< zpět na seznam

O nás   |   Novinky   |   Produkty   |   Reference   |   Kontakty
Mapa stránek
Created by Netsimple Conspiracy s.r.o.
Tvorba webových stránek
Designed by Ondřej Kotinský
Tvorba webdesignu
Reprotisk s.r.o.
M.R. Štefánika 318/1, 787 01 Šumperk